15 ŞUBAT DÜNYA ÇOCUKLUK ÇAĞI KANSER GÜNÜ
15 ŞUBAT DÜNYA ÇOCUKLUK ÇAĞI KANSER GÜNÜ

Prof. Dr. Tezer Kutluk Kimdir?

Çocuk Kanserlerinde tedavi başarısı her geçen gün daha iyiye gidiyor.

Prof. Dr. Tezer Kutluk, UICC, Dünya Kanser Kontrol Örgütü Başkanı

15 Şubat Dünya Çocuk Kanserleri günü:

http://us1.campaign-archive2.com/?u=b98a51d937c3cf79cb3a37ed8&id=c7eae76153

http://uicc.org/programmes/childhood-cancer/signs-and-symptoms

Dünyada her yıl 200 bine yakın çocuk kansere yakalanırken, ülkemizde her yıl 3000 çocuğumuz kansere yakalanıyor. Avrupa ülkelerinde yapılan bir çalışmada her 10 yıllık zaman diliminde %1’lik bir artışın görüldüğü çocuk kanserlerinin ülkemizdeki dağılımı görülme sıklığına göre, lösemi (%31.7), lenfoma (%17), beyin tümörleri (%13.4), sempatik sistem tümörleri (nöroblastom) (%7.5), yumuşak doku sarkomları (rabdomyosarkom gibi) (%6.4) malign kemik tümörleri (osteosarkom ve Ewing sarkomu) (%6) böbrek tümörleri (Wilms tümörü) (%5.4), germ hücreli tümörler (%4.7), retinoblastoma (%3.1), karsinomlar (%2.8), karaciğer tümörleri %1.4, nadir tümörler (%0.6) olarak saptanmıştır.

Başlıca belirtiler kanserin türüne gore değişmekle birlikte lösemi ve lenfomalar vücutta boyun, kasık, koltuk altı bezelerinde şişlikler, karın şişliği, solunum güçlüğü, uzamış açıklanamayan ateş, vücutta morluklar; beyin tümörlerinde gözlerde ani başlayan kayma, denge ve yürüme bozuklukları, uzamış açıklanamayan sabah kusmaları, havale, kuvet kaybı şeklinde görülebilmektedir. Wilms tümörü ve nöroblastom’da karın şişliği en sık görülen belirtidir. Yumuşak doku ve kemik tümörlerinde de tümörün görüldüğü bölgede şişlik, kitle saptanmasıdır. Retinoblastoma’da ise göz bebeğinin beyaz görünmesi, ya da fotoğraflarda kırmızı yerine beyaz çıkması şeklinde olabilmektedir.

Kanserli çocukların tedavisinde her geçen gün yeni bir umut ışığı beliriyor. Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhisin önemli olduğu kanserde de, tedavinin başarı oranın artması için mutlaka çabuk müdahale şart. Çocukluk çağı kanserlerinin tedavisinde son 50 yılda devrim yaşanmış olup, 1960 öncesinde %20’nin altında olan iyileşme oranları şimdilerde %85’lere kadar ulaşmıştır. Bununda birlikte bu başarının yakalanabilmesi için hastaların “Doğru zamanda, doğru yerde, doğru tedaviye” erişimleri önem kazanmaktadır. Eşitsizliklerin, ekonomik göstergelerin, sağlık örgütlenmesinin ülkelere arasında önemli farklılıklar göstermesi nedeni ile bugünün tıp teknolojisi ile %85’e kadar tedavi edilebilmesine ragmen dünya ortalaması %50’lerde kalmaktadır. Batı Avrupa, Kuzey Amerika’da %80’ler aşılmış iken hala tedavi başarısının %10-20’lerde olduğu ülkeler bulunmaktadır. Ülkemizdede tedavi başarıları %70’lere yaklaşmış olup, doğru zamanda doğru tedaviyi doğru yerde alabilen hastalarda bu rakam daha da yükseklere çıkabilmektedir.

Çocuk kanserlerinde erken tanı ve tedavinin çok önemlidir. Kanserin erken tanısı için anne babalar çocuklarını zaten her çocukta yapılması gereken düzenli kontrollerini yaptırmalı, şüpheli bir durum olduğunda korkmamalı ve hızlı davranmalıdırlar. Ebeveynler asla umutsuzluğa kapılmamalıdır. Bu açıdan, ailelere görev düşmektedir. ''Doğru yerde, doğru zamanda ve doğru tedaviyi almak en önemli unsur. Çocukluk çağı kanserlerinde tedavi şansı yüzde 80'leri geçmekle birlikte ailelerin belirtiler konusunda bilinçlendirilmesi ve tedaviye erken yönelmesi büyük önem taşımaktadır.

Türkiye’de çocukluk çağı kanserlerinin dağılımı

Tümör cinsi

%

I Lösemi

31,7

II Lenfoma

17,0

III Sinir sistemi tümörleri

13,4

IV Sempatik sistem tümörleri

7,5

V Retinoblastom

3,1

VI Böbrek tümörleri

5,4

VII Karaciğer tümörleri

1,4

VIII Malign kemik tümörleri

6,0

IX Yumuşak doku sarkomları

6,4

X Germ hücreli tümörler

4,7

XI Karsinom ve epitelyal tümörler

2,8

XII Diğer az görülen tümörler

0,6

Toplam

100,0

Her hakkı saklıdır © DÜZEN SAĞLIK GRUBU POLİKLİNİĞİ
Prof. Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mah. 2400 Cad. No: 2 Çayyolu-Çankaya/ANKARA Tel: (0312) 240 02 22 Faks: (0312) 240 07 72